ПІДГОТОВКА ДО ТРАНСПОРТУВАННЯ ТА ТЕРМІН ЗБЕРІГАННЯ МАТЕРІАЛУ

Чітка ідентифікація зразків має надзвичайно важливе значення для подальшої обробки в лабораторії. Сюди входять повністю заповнене направлення та чітке маркування зразків матеріалу.

Від маркування до фактичної доставки зразка в лабораторію необхідно дотримання певних процедур, щоб забезпечити безперебійну обробку в лабораторії.

Для виконання більшості лабораторних аналізів є необхідним рідкий компонент крові – сироватка або плазма, тому матеріал таких проб або зразків після забору необхідно центрифугувати. Центрифугування крові в клінічній практиці застосовують з метою отримання сироватки або плазми для наступного аналізу. Якщо центрифугування занадто енергійне, то зразок може бути пошкоджений (зміни в клітинах, гемоліз), а якщо повільне, то клітини залишаються в супернатанті та можуть впливати на результати аналізу.

Необхідний матеріал для дослідження ПробіркаКолір кришкиЦентрифугування
СироваткаЧервонийЧерез 15-30 хвилин після забору крові – 3000 об\хв 10 хвилин
Сироватка-гельЖовтаЧерез 15-30 хвилин після забору крові – 3000 об\хв 10 хвилин
Цитрат-плазмаБлакитнаПісля забору крові добре перемішати (5-10 обертальних рухів, не трясти!), і відразу відцентрифугувати. 3000 об\хв 10 хвилин
ЭДТА-плазмаЛіловийПісля забору крові добре перемішати (5-10 обертальних рухів, не трясти!), і відразу відцентрифугувати. 3000 об\хв 10 хвилин
Літій-гепарин-кровЗеленийНе центрифугувати
Визначення  глюкозиСірий3000 об\хв 10 хвилин
Визначення гомоцистеїнуСірий3000 об\хв 10 хвилин
Визначення металівСиній3000 об\хв 10 хвилин

Результати вимірювань можуть змінювати свої значення через нестабільність індивідуального параметра та клітинний метаболізм. Крім того, механічні або фізичні навантаження на зразки матеріалів можуть призвести до цих змін. Тому важливо правильно зберігати зразки та підготувати їх до транспортування. Після центрифугування супернатант обережно переноситься піпеткою в стерильну порожню пробірку для транспортування. Транспортну пробірку маркують та зберігають відповідно умов зберігання до транспортування.

Правильне зберігання до транспортування зразків та їх транспортування (обидва етапи можуть тривати максимум до 24 годин)

МатеріалРекомендована температура
Цільна кров (без центрифугування)Зберігати в холодильнику (при tº +2 +8 ºС), транспортувати охолодженими
Сироватка (після центрифугування)Зберігати в холодильнику (при tº +2 +8 ºС), транспортувати охолодженими
EDTA-кров: загальний аналіз крові, HLA- та типування лімфоцитів, молекулярно-генетичні аналізиЗберігати в холодильнику (при tº +2 +8 ºС), транспортувати охолодженими
EDTA- плазмаЗберігати в холодильнику (при tº +2 +8 ºС), транспортувати охолодженими
Цитрат-плазма (основні тести на коагуляцію (D-димер, Коагулограма)Зберігати в замороженому стані.  Транспортувати в замороженому стані, не допускаючи розморожування
Цитрат-плазма: фактори коагуляціїЗберігати в  замороженому стані.  Транспортувати   в замороженому стані, не допускаючи розморожування
Мазки: мікробіологія, ПЛР на інфекціїЗберігати в холодильнику (при tº +2 +8 ºС), транспортувати охолодженими
Ліквор: імунологічні дослідженняЗберігати в холодильнику (при tº +2 +8 ºС), транспортувати охолодженими
Сеча: всі дослідженняЗберігати в холодильнику (при tº +2 +8 ºС), транспортувати охолодженими
Кал – всі дослідження*Зберігати в холодильнику (при tº +2 +8 ºС), транспортувати охолодженими

*Примітка

Контейнер для калу з наповнювачем (середовище Cary-Blair) – доставка в лабораторію до 24-х годин після забору матеріалу, в охолодженому стані (при tº +2 +8 ºС).

Контейнер для калу з наповнювачем (для дослідження прихованої крові) – доставка в лабораторію протягом 10-12 годин (транспортування тільки по Києву) після забору матеріалу, в охолодженому стані (при tº +2 +8 ºС).

Контейнери для калу з наповнювачем (для дослідження Мікробіом кишківника) – доставка в лабораторію до 24-х годин після забору матеріалу, в охолодженому стані (при tº +2 +8 ºС).