Вакцинація у дітей

Вакцинація дітей – єдиний надійний спосіб вберегти дитину від небезпечних хвороб, які можуть призвести до фатальних наслідків.

В Україні дітей вакцинують у відповідності  до Національного календаря профілактичних щеплень.

Обов’язковою є вакцинація від 10 небезпечних інфекцій:

 • кашлюк
 • дифтерія
 • правець
 • кір
 • паротит
 • краснуха (червоничка)
 • туберкульоз
 • гемофільна інфекція типу b (ХІБ-інфекція)
 • поліомієліт
 • гепатит В

Оскільки, для формування стійкого імунітету, частіше за все недостатньо введення однієї дози, то більшість вакцин  потребують декілька введень через певний проміжок часу.

Перше щеплення дитині роблять ще в пологовому будинку – це вакцинація від туберкульозу (БЦЖ) та від гепатиту В.

Наступні щеплення в 2 місяці – від гепатиту В, поліомієліту, дифтерії, правця, кашлюка та гемофільної інфекції. Їх можна вводити разом у вигляді комплексної вакцини, наприклад  Інфанрикс Гекса (Бельгія) або Гексаксим (Франція).

В 4 місяці проводять наступну, другу вакцинацію – від дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та гемофільної інфекції. Це вакцини Інфанрикс ІПВ+Хіб (Бельгія) або Пентаксим (Франція).  

У віці 6 місяців проводять вакцинацію третьою дозою вакцини від дифтерії, правця, кашлюка та поліомієліту – Інфанрикс ІПВ (Бельгія) або Тетраксим (Франція). Також в цьому віці вводять третю дозу вакцини від гепатиту В – Енджерикс В (Бельгія) або Еувакс (Корея).

У 12 місяців дитині проводять вакцинацію від кору, паротиту, краснухи вакциною Пріорикс (Бельгія) або ж MMR (США). А також вводять третю дозу вакцини від гемофільної інфекції (Хіб) – Хіберикс (Бельгія).

У віці 18 місяців проводять ревакцинацію від дифтерії, правця, кашлюка та поліомієліту – Інфанрикс ІПВ або Тетраксим. Також можливе введення Інфанрикс та оральної поліомієлітної вакцини (ОПВ).

❗Наступна вакцинація згідно календаря щеплень проводиться в віці 6 років – вводять другу дозу від кору, паротиту та краснухи (Пріорикс або MMR), та бустерну дозу від дифтерії, правця, кашлюка та поліомієліту (Тетраксим, Бустрикс поліо, Інфанрикс ІПВ+Хіб, Інфанрикс, Імовакс поліо).

У 14 років потрібна чергова ревакцинація від поліомієліту (моновакциною, наприклад, Імовакс Поліо), а у 16 років – бустерна імунізація від дифтерії та правця. У цьому випадку підходить вакцина Бустрикс.

Після 16 років – ревакцинація від дифтерії і правця кожні 10 років.

☝️Окрім обов’язкових щеплень наші педіатри також рекомендують вакцинувати дітей від інших небезпечних інфекції.

Це щеплення від:

 • ротавірусної інфекції (приклад – вакцина Ротарикс, Ротатек)
 • вітряної віспи (Варілрикс)
 • пневмококової інфекції (вакцини Превенар 13 та Синфлорикс)
 • гепатиту А (вакцина Хаврикс або Твінрикс)
 • менінгококової інфекції (Менактра, Німенрикс, Бексеро)
 • грипу (Ваксігрип, Ваксігрип Тетра, Джи Сі Флю квадривалент )
 • папіломавірусної інфекції (Церварикс, Гардасил

Вакцинація у дорослих

Вакцинація для дорослих включає в себе щеплення від дифтерії і правця кожні 10 років.

Першу планову ревакцинацію дорослих, які раніше були щеплені, проводять вакциною АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М.
Якщо в дитинстві доросла людина не була щеплена, або невідомо, вакциновані чи ні, необхідно отримати як мінімум три дози вакцини АДП-М – спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя.

До рекомендованих дорослим щеплень відноситься щеплення від грипу. Грип – це вірусна інфекція, яка протікає з високою температурою, вираженими явищами загальної інтоксикації і може призводити до розвитку важких ускладнень (пневмонії, кардитів і т.д.). Тому ВООЗ рекомендує проводити щеплення від сезонного грипу 1 раз на рік вакцинами, які включають в себе найбільш розповсюджені в регіоні штами вірусу. Для вакцинації від грипу використовується вакцина  Ваксигрип або ДжиСі Флю.

Також дорослим рекомендовано щеплення від гепатиту В, особливо, людям  які входять в так звану  «групу ризику». До цієї групи відносяться: медичні працівники, рятувальники, працівники лабораторій, а також все ті, чия професійна діяльність вимагає тісного контакту з біологічними рідинами. Люди з імунодефіцитами, онкопатологією, пацієнти, що отримують імунодепресанти і т.д. Щеплення проводять тричі з інтервалом в 1 місяць між першою і другою дозою та 6 місяців між другою та третьою дозою. Або за прискореною схемою, коли інтервал між дозами складає 1 місяць.

Отримати кваліфіковану консультацію з питань щеплень для дорослих і дітей, а також підібрати індивідуальний графік щеплень Вам допоможуть лікарі клініки:

Педіатр Цимбал Вікторія Ігорівна

Терапевт Новікова Наталія Віталіївна