Весняно-літній кліщовий менінгоенцефаліт

Епідеміологія
Основним переносником вірусу збудника ВЛКМЕ є кліщі виду Ixodes ricin. Вірус ВЛКМЕ (центральноєвропейський підтип) є РНК-вірусом і відноситься до флавивірусів.
В ендемічних районах частота зараження кліща вірусом становить 0,1-5% (поширеність боррелий становить 5-35%). Захворювання характерна сувора сезонність пов’язана з періодом активності кліщів . Ризик зараження після укусу кліща досягає в залежності від області від 1:20 до 1: 1000. Приблизно 30% інфікованих людей хворіють ВЛКМЕ. У 2018 році 583 випадки ВЛКМЕ було зареєстровано в Німеччині, що є рекордом.

Клініка
Інкубаційний період триває від 7 до 14 днів.
Для клінічної картини характерна біфазна лихоманка (фаза віремії і фаза ураження центральної нервової системи)
Стадія I , віремія : катаральні явища з підвищеною температурою, головним болем і болями в кінцівках протягом приблизно одного-восьми днів у приблизно 1/3 людей, інфікованих вірусом, з подальшим безсимптомним перебігом від 4-х до 14 днів.
Стадія II , фаза ураження центральної нервової системи: близько 10-30% інфікованих знову скаржаться на підвищення температури тіла до 40 °C, сильний головний біль, болі в кінцівках і нездужання. Ознаки гострого менінгіту зберігаються протягом п’яти-восьми днів. Після цього спостерігається поступове поліпшення. Стійкі порушення з боку центральної нервової системи зустрічаються приблизно у 10-20% (розлади концентрації, головні болі, психоз, параліч). Приблизно у 1% пацієнтів з ураженням ЦНС інфекція призводить до смерті. Після одужання формується довічний імунітет.

Лабораторна діагностика
Методом вибору є виявлення специфічних до вірусу ВЛКМЕ антитіл IgG і IgM в сироватці за допомогою ІФА. Необхідно дві проби крові з інтервалом 14 днів, щоб зафіксувати динаміку антитіл. Крім цього при визначенні IgG- і IgM- антитіл в спинномозковій рідині і сироватці крові може бути розрахований індекс антитіл для виявлення інтратекального синтезу АТ. Виявлення вірусної РНК методом ПЛР можливо в спинномозковій рідині.

Профілактика
Активна імунізація є єдиним запобіжним засобом. Для первинної імунізації передбачена вакцинація у дорослих і дітей добре переносимими інактивованими вакцинами, такими як Encepur® (GSK) або FSME-IMMUN® (Pfizer Pharma); проводиться 2 внутрішньом’язові ін’єкції з інтервалом 1-3 місяці (при виробленні антитіл 80%) і 3-тя внутрішньом’язова ін’єкція через 9-12 місяців (90% продукції антитіл). Подальша вакцинація рекомендується через 3-5 років після останньої вакцинації.