ТУБЕРКУЛЬОЗ – КВАНТІФЕРОНОВИЙ ТЕСТ(QUANTIFERON®-ТВ GOLD PLUS) (1247)

Латентна туберкульозна інфекція – безсимптомний стан, яке зберігається протягом багатьох років і при певних умовах може прогресувати до активних форм туберкульозу.

Протягом останніх 100 років єдиним доступним діагностичним дослідженням латентної туберкульозної інфекції була шкірна проба на туберкулін (проба Манту). На жаль, проба Манту не має достатньо високої чутливості і, особливо, достатньої специфічності. З цих причин великий відсоток результатів тестування виявляється як помилково-позитивним, так і помилково-негативним. Крім того, є протипоказання до проведення цієї проби. Останнім часом шкірна проба заміщається імунологічними методами дослідження. Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує використовувати квантіфероновий тест QUANTIFERON®-ТВ GOLD PLUS поряд з пробою Манту.

Порівняльна характеристика ДІАГНОСТИЧНИХ ТЕСТІВ 

Параметр Проба Манту Квантіфероновий тест
метод дослідження шкірний тест дослідження венозної крові
побічні реакції можливі відсутні
протипоказання є немає
специфічність низька висока
помилково-позитивні реакції після БЦЖ так ні
залежність від термінів проведення профілактичної вакцинації так, не менше ніж через місяць ні
які форми туберкульозу діагностуються тільки легенева форма локалізації туберкульозу всі види локалізацій туберкульозу
інтерпретація результатів суб’єктивна об’єктивна

QUANTIFERON®-ТВ GOLD PLUS – це сучасний імунологічний метод для виявлення туберкульозної інфекції, що не має протипоказань і негативного впливу на організм.

QUANTIFERON®-ТВ GOLD PLUS – альтернатива класичним шкірним тестам з туберкуліном. При наявності латентної туберкульозної інфекції або активного туберкульозу в крові пацієнта присутні сенсибілізовані до цього мікроорганізму Т-лімфоцити, здатні при взаємодії з антигенами M. tuberculosis виробляти INF-γ (гамма-інтерферон).

Діагностичний принцип квантіферонового тесту заснований на виявленні та кількісному вимірі INF-γ (гамма-інтерферону), що вивільняється сенсибілізованими Т-лімфоцитами, стимульований in vitro специфічними протеїнами (ESAT-6, CFP-10, TB7.7 (p4)) мікобактерій туберкульозу. Ці протеїни відсутні в вакцинних штамах БЦЖ і в більшості нетуберкульозних мікобактерій, за винятком M. kansasii, M. szulagai, M. marinum. Тест має чутливість до 89% до всіх патогенних мікобактерій туберкульозу, включаючи M. Bovis (туберкульоз великої рогатої худоби). Тест не володіє чутливістю до M. Avium (пташиний туберкульоз) і до антигенних білків, що містяться в вакцинного штаму БЦЖ.

ПЕРЕВАГИ ТЕСТА
 • Відсутність протипоказань і обмежень за часом проведення.
 • Безпека процедури і відсутність побічних реакцій (немає інвазивного втручання).
 • Спрощена преаналітіка – одноразове відвідання для здачі венозної крові.
 • Незалежність від вакцинації БЦЖ.
 • Кількісне визначення INF-γ (гамма-інтерферону).
 • Висока точність результату.
 • Тест можливий навіть при відносній лейкопенії.
 • Спеціальний комплект з трьох різних пробірок для предінкубірованія, який використовується тільки для проведення дослідження «Квантіфероновий тест».
 • Висока специфічність (99,1%) і висока чутливість (89 %).
 • Відсутність побічних явищ в результаті проведення тесту.
ПОКАЗАННЯ
 • Тестування після контакту з хворими на туберкульоз через 6-8 тижнів або безпосередньо після контакту, щоб мати початкове значення INF-γ (гамма-інтерферону).
 • Виключення латентної форми туберкульозу перед проведенням імуносупресивної терапії (зокрема, при використанні TNF-інгібуючих речовин).
 • Пацієнти з позитивною шкірною пробою Манту.
 • Тестування в рамках профілактичних оглядів населення.
 • Скринінг пацієнтів з високим ризиком інфікування (наприклад, що прибувають з регіонів з високим рівнем захворюваності на туберкульоз).
 • Скринінг медичних працівників.
МАТЕРІАЛ ДЛЯ ДОСЛІДЖЕННЯ І ПРЕАНАЛІТІКА

Матеріал для дослідження – 5 мл венозної крові. Забір проводиться в вакуумну пробірку з літій-гепарином. Зразок крові зберігається і транспортується при кімнатній температурі (20-24 C). Аналіз завжди проводиться CITO !!!

Примітка:пробірка з кров’ю повинна бути спрямована в лабораторію в той же день, тимчасове вікно між забором крові і транспортуванням в лабораторію не повинно перевищувати 16 годин. Точний час забору матеріалу має бути зазначено на пробірці або напрямку. Метод дослідження – імуноферментний аналіз.

ОЦІНКА РЕЗУЛЬТАТІВ

Позитивний результат QUANTIFERON®-ТВ GOLD PLUS & nbsp; – свідчить про наявність латентного інфікування або активної форми туберкульозу. Можлива помилково-позитивна реакція при інфікування нетуберкульозні мікобактеріями (M. kansasii, M. szulgai, M. marinum).

Негативний результат QUANTIFERON®-ТВ GOLD PLUS   з високою ймовірністю виключає інфікування мікобактеріями. Іноді можливі хибно-негативні результати: – в ранні терміни інфікування; – при імунодефіцитних станах; – у дітей < 5 років; – при недотриманні преаналітичного вимог.

Примітка: даний тест не дозволяє провести диференціальну діагностику латентного і активного туберкульозу. Величина рівня INF-γ (гамма-інтерферону) не корелює зі стадією і ступенем інфікування, рівнем імунної реактивності організму або ймовірністю переходу латентного туберкульозу в активний.

Результати лабораторних досліджень не є діагнозами і вимагають консультації лікаря. Інтерпретація результатів повинна проводитися лікарем клініцистом з урахуванням даних клініко-епідеміологічного анамнезу і результатів інших діагностичних досліджень (мікробіологічних, рентгенологічних і ін.).

Термін виконання – 7-10 днів.